Cumberland athletes have strong showing at district track meet

Qualify for regional meet in Stellarton next week

Published on May 18, 2017

Mehkya Blanch of E.B. Chandler Junior High goes over the bar during the junior girls high jump at the NSSAF Pictou-Cumberland District Track and Field Championships in Stellarton earlier this week. Her best jump was 1.5 metres and she qualified for the NSSF Northumberland regional championship next week.

©Carol Dunn - New Glasgow News

STELLARTON – The second day of action at the NSSAF Pictou-Cumberland District Track and Field Championships saw a number of Cumberland County junior and senior athletes qualify for the Northumberland championship meet next week in Stellarton.

The top eight finishers in each category advance to the regional meet.
Following are the highlights of how Cumberland County’s athletes did on Tuesday (Top 3 finishers).
In the junior girl’s 200-metre run, Audrey Hoeg of E.B. Chandler was first at 28.20 while Kailey Spurvey was second at 28.30. Oxford’s Taylor Thompson was third with a time of 30.70.
In the 800, Kennedy Mills of E.B. Chandler was third with a time of 2:51.
The E.B. Chandler Junior Girls 4x100 was first at 57 seconds and the team also took first in the 4x400 with a time of 4:52.
Jada Sawler of the Oxford Regional Education Centre was second in the junior girls long jump with a leap of 3.97 metres while Bailey Ferdinand of Pugwash was third in the junior girls javelin with a throw of 22.78 metres.
Kyle Hurley was first in the junior boy’s 200-metre run with a time of 27 seconds, while Ian Tilt of Pugwash was second at 27.8 seconds and Will Harron of E.B. Chander third at 28.10 seconds.
E.B. Chandler’s Colton Cabellaro was first in the junior boys 800 (2:27), Julian MacDonald of E.B. Chandler was second (2:33) and Braeden Taylor of E.B. Chandler (2:35) was third.
Cabellaro also took top spot in the junior boy’s 3,000-metre run with a time of 11 minutes, while John Adams, also of E.B. Chandler, was second at 12:13.
Will Harron of E.B. Chandler won the 80-metre hurdles event with a time of 18.3 seconds, Dillon Goodwin of E.B. Chandler was second at 18.90 and Kyle Hurley of River Hebert was third at 18.90.
The E.B. Chandler boys swept the relays taking the 4x100 in a time of 53.9 seconds and winning the 4x400 in a time of 4:24. Pugwash was second in the 4x100 (55 seconds) and Oxford was third (57.9 seconds).
Pugwash was second in the 4x400 (5:01) and Oxford was third (5:05).
Bryson Chapman of E.B. Chandler was first in the junior boy’s triple jump with a leap of 9.13 metres, Mason Bird of E.B. Chandler was second (8.69 metres) and Callum Chitty of E.B. Chandler was third (8.24 metres).
Thomas Bristol of E.B. Chandler was second in the junior boy’s discus (25.25 metres) and Julian MacDonald of E.B. Chandler was third (24.91 metres).
In intermediate girls, Pugwash’s Rachel Walton was first in the 800-metre event with a time of 2:35, while Daphne Fawthrop of Amherst Regional High School was third in the 3,000-metre run with a time of 14:03.
The intermediate girls relay teams from ARHS also excelled with the 4x100 team placing second at 57 seconds and the 4x400 team placing first at 4:55.
ARHS also did well in intermediate girls long jump with Imogen Quinn placing first (4.24m), Chloe Stubbert placing second (4.21m) and Kirsten Lawrence finishing third (4.08m).
Ashley Ripley of ARHS was third in the intermediate girls shot put with a toss of 6.9 metres.
In intermediate boys, Pugwash’s Christian Goldie was second in the 200 with a time of 24.20 seconds while Henrik Held of ARHS was third in the 800 at 2:23 and Tommy Guitard of Pugwash was third in the 3,000 with a time of 12:04.
ARHS was second in the intermediate boys 4x100 with a time of 49 seconds while ARHS was second in the 4x400 (3:57) and Pugwash was third (4:16).
Caleb Van Vulpen of ARHS was second in the high jump with a jump of 1.65 metres, and he also claimed top spot in the triple jump with a leap of 10.91 metres. Daniel MacLellan of ARHS was third in the triple jump at 10.25 metres.
Joey Dunsmore of Oxford was second in the discus with a toss of 25.45 metres and Brian Smith of Springhill was third at 24.69 metres.
Gabrielle Fraser of Advocate was second in the senior girls 200-metre event with a time of 27 seconds while Taylor Mattinson of Oxford was third at 27.10 seconds. In the 800, Morgan Campbell of Pugwash was first in a time of 2:52 and she also placed third in the 3,000 with a time of 13:01.
In the 80-metre hurdles, Taylor Mattinson of Oxford was second (13.8 seconds) and Miriam McEwan was third at 15.8 seconds.
The ARHS senior girls 4x400 relay team was third with a time of 5:20.
In the senior girls long jump, Denver Fraser of Advocate was second at 4.92 metres and Taylor Mattinson of Oxford was third at 4.66 metres.
Nabil Mohamed of ARHS was third in the senior boys 200-metre run with a time of 24 seconds.
Alex Campbell of Pugwash was first in the senior boys 800 with a time of 2:17, Zac Crowder of ARHS was second at 2:19 and Parker Tilt of Pugwash was third at 2:21. Crowder was also second in the 3,000 with a time of 10:36.
Pugwash was second in the senior boys 4x100 with a time of 49.6 seconds and second in the 4x400 with a time of 4:06. ARHS was third in the 4x400 at 4:13.
Justin Milner of Amherst was first in the senior boys high jump with a jump of 1.6 meters and Jordan Dyck was second at 1.55 metres. Milner was also third in the triple jump with a leap of 10.12 metres. Pugwash’s Adam Blair was second in the senior boys triple jump at 10.47 metres.
Nabil Mohamed was first in the discus with a throw of 35.79 metres.
In special senior, Quentin Knock of ARHS was first in the 200 at 33.4 seconds, first in the 800 at 3:14 and first in the shot put with a throw of five metres.