Cumberland County athletes excel during opening day of district track meet

Solid contingent qualify for Northumberland regional meet

Published on May 17, 2017

Emma Mattinson of Oxford Regional Education Centre clears the bar in the junior girls high jump on Monday during the first day of the NSSAF Pictou-Cumberland District Track and Field Championships in Stellarton.

©Carol Dunn - New Glasgow News

STELLARTON – Cumberland County athletes excelled Monday during the first day of the NSSAF Pictou-Cumberland District Track and Fied Championships at the Pioneer Coal Athletics facility in Stellarton.

The top eight finishers in each category will advance to the Northumberland regional meet, also in Stellarton, on May 26 and 27.
Following are highlights of how Cumberland County athletes did.
In junior girls events, Emma Mattinson of Oxford was first in the high jump (1.53m) and second in the triple jump (8.78m), while E.B. Chandler’s Mehkyla Blanch was second in the high jump (1.50m), third in the 100 (14.10) and third in the 400 (1:09), tied with Audrey Hoeg of E.B. Chandler.
Emma Sjanic of E.B. Chandler winning the triple jump (8.91m).
Bree Young of E.B. Chandler placed first in the junior girls discus while Aidan Godfrey of Pugwash was first in the junior boys shot put (10.70m), Mason Patriquin of Oxford was second in the junior boys javelin (30.50m) and Mitchell Baker of Oxford was third (30.16m).
In the junior girls 100-metre run, Kailey Spurvey of E.B. Chandler was first (13.50), while she also placed second in the 400 (1:08) while in the 1,500 event Kennedy Mills of E.B. Chandler was third (6:02).
Taylor Thompson of Oxford was third in the 80-metre hurdles in a time of 15.10.
In the junior boys 100, Will Harron of E.B. Chandler was first at 12.40, Kyle Hurley of River Hebert was second at 12.70 and Ian Tilt of Pugwash was third at 12.80; while Tilt won the 400 in a time of 1:01.8, E.B. Chandler’s Julian MacDonald was second at 1:02.2 and Will Harron of E.B. Chandler was third at 1.03.
Harron was also first in the 80-metre hurdles in a time of 18.3 seconds with Dillon Goodwin of E.B. Chandler placing second and Kyle Hurley of River Hebert finishing third at 18.9 seconds.
Colton Cabellaro of E.B. Chandler took the junior boys 1,500 in a time of 4:55 while Braedon Taylor of E.B. Chandler was second at 5:09 and Rajan McKenney was third at 5:11.
Kyle Hurley of River Hebert won the long jump at 4.83 metres while Bryson Chapman of E.B. Chandler was third at 4.55 metres.
In intermediate girls, Maggie Dewar of Pugwash won the high jump (1.46m), Katy Baker of Oxford was second (1.33m) and Kirsten Lawrence of Amherst was third at 1.30 metres.
Chloe Stubbert of Amherst was first in the triple jump at 9.54 metres, Imogen Quinn of Amherst was second at 9.44 and Skye Berry of Advocate was third at 9.26.
In the discus, Ashley Ripley of Amherst was second at 22.54 metres.
Rachel Wilson of Pugwash was first in the intermediate girls 400 with a time of 1:08 while Olivia Scott of Amherst was second at 1:09.5. Wilson was also second in the 1,500 with a time of 5:40. Scott was first in the 80-metre hurdles ahead of Amherst’s Brianna Warwick (15.10) and Oxford’s Katy Baker (15.30).
In intermediate boy’s, Caleb VanVulpen was third in the long jump at 5.54 metres while Kolby Jardine of Amherst was second in the shot put (9.23m) and second in the javelin (30.48m). Andrew Rideout of Oxford was third in the javelin (28.72m).
Pugwash’s Christian Goldie was second in the intermediate boys 100 (12 seconds), Hendrik Held of Amherst was second in the 1,500 (5:07) and Tommy Guitard of Pugwash was third (5:19).
Rohin McKenney of Amherst was first in the intermediate boys 100-metre hurdles with a time of 16.6 seconds while Mika Porter of Amherst was second at 18.20 seconds and Garrett Cotton of Springhill was third at 19.4 seconds.
Gabrielle Fraser of Advocate was first in the senior girls triple jump at 10.81 metres, while Denver Fraser of Advocate was second at 10.37 metres.
Taylor Mattinson of Oxford won the 100-metres at 12.80 seconds with Gabrielle Fraser placing second at 13.4 seconds and Denver Fraser finishing in third at 13.40 seconds.
Mattinson also won the 400-metre event in a time of 1:01 with Gabrielle Fraser finishing just behind her in second at 1:03.
Mattinson was second in the 80-metre hurdles with a time of 13.80 while Miriam MacEwan of Pugwash was third, also at 13.80.
Morgan Campbell of Pugwash was third in the senior girls 1,500 with a time of 5:53.
Adam Blair of Pugwash was first in the senior boys long jump at 5.21 metres, Jordan Dyck of Amherst was second at 5.10 metres and Patrick Liebmann of Pugwash was third at 4.97 metres.
Nabil Mohamed was first in the senior boys shot put with a throw of 10.58 metres, PJ Johnson of Amherst was second at 8.88 metres and Connor MacDonald of Springhill was third at 8.24 metres.
Adam Gaudet of Amherst was third in the javelin at 28.75 metres.
On the track, Alex Campbell of Pugwash was second in the senior boys 400 with a time of 55.90, Zac Crowder of Amherst was second in the 1,500 at 4:42 and Campbell was third at 4:45.
Jordan Dyck was second in the boys 100-metre hurdles with a time of 15 seconds with Justin Milner of Amherst placing third at 19.60 seconds.
In special athletics, Caleb Philmore of Oxford was first in the senior boys 100-metre with a time of 12.40 seconds and he also won the long jump at 3.88 metres.