District track and field meet results

Truro Daily News
Send to a friend

Send this article to a friend.

Shannon O'Connor, of Redcliff Middle School, clears a hurdle Friday at the district track and field meet.

Following are results from Friday’s district track and field meet at the TAAC Grounds. Schools from Colchester-East Hants and Antigonish-Guysborough competed. The top eight in each category advance to the regionals.

 

NAME            SCAOOL            Heht/distance/time

Intermediate boys 100 metre

Greg Williams            HE            11.9

Jeff Hanes            CEC            11.9

Andrew Burgess            SCA            12.1

Kylar Frank            TJ            12.2

Nathan Hill            HN            12.2

Simon Macisaac            12.3

Chandler Jennings             CEC            12.4

Greg Harris            HN            12.4

Nick Simpson            CEC            12.6

Devin Vandekooi            HN            12.6

 

Intermediate boys 1,500 metre

Mike Tate            DJHG                        0:04:20

Charlie Hunter            TJ            0:04:48

Edward MacDonald            DJHG            0:04:50

Marshall Cunningham            DJHG                        0:04:56

Paul MacLellan            STANDR            0:04:57

Sam Dennis            CEC            0:05:00

Garrett Johnson            MUSQ            0:05:01

Leonard Mayo            HE            0:05:02

Mitchell Johnson            SCA            0:05:05

Emery VandeWiel            DJHG                        0:05:08

 

Intermediate boys 400 metre

Greg Williams            HE            57.6

Andrew Burgess            SCA            57.8

Frank MacFarlane            DJHG            58.8

Lucas Watson            TJ            59.6

Liam MacDonald            DJHG            59.7

Leslie Brophy             DJHG            59.9

Nick Simpson            CEC            0:01:00

Jonathan James            B'HILL            0:01:00

Devin Vandekooi            HN            0:01:01

Cody Richardson            SCA            0:01:01

 

Intermediate boys discuss

Adrian Smith            HE            27.77           

Matt Hingley            CEC            26.7           

Ryan Kennedy            DJHG                        22.13           

Dustin Roode            WC            21.9           

Colby Crossman            HN            21.45           

Ben Porter            TJ            20.46           

Nic Stewart            HN            18.19           

Alex Hoeg            B'HILL            16.01           

Jameson Pictou-Toney            LSK            12.31

 

Intermediate boys 100-metre hurdles

Riley Tanner            B'HILL            17.5

Phillip Landry            HE            17.6

Adam Sandeson            CEC            18.6

Brandon Watson            WC            20.2

 

Intermediate boys javelin

Austin Hines            MUSQ            41.09           

Ryan Nickerson            NCH            39.08           

Kurtis Turner            B'HILL            35.3           

Austin Wheeler            CCJH            35.19           

Nick Scissons            B'HILL            34.99           

Adrian Smith            HE            34.3           

Caedon Carnes-Arsenault            MUSQ            34.02           

Greg Harris            HN            33.9           

Jon Au            HE            30.98           

Ben Porter            TJ            28.7           

 

Intermediate boys long jump

Nathan Hill            HN            5.78           

Scott Withrow            HN            5.2           

Tim Trites            CEC            5.09           

Nick Gorman            B'HILL            4.85           

Brandon Watson            WC            4.8           

Kurtis turner            B'HILL            4.73           

James Christianson            TJ            4.72           

Ryan Nickerson            NCH            4.72           

Stephen Pierre            HE            4.72           

Jacob Myles            DJHG                        4.64           

 

Intermediate girls 100 metre

Jasleen Singh            CEC            13.1

Alyson Pickard-Tattrie            NCH            14

Sarah MacRitchie            CEC            14.3

Kayleh MacIntyre            DJHG                        14.3

Jackie McClelland            B'HILL            14.3

Adree Lynds            SCA            14.5

Chantal Hamilton            CEC            14.5

Kayla McNutt            B'HILL            14.5

Alex Jackson            CEC            14.8

Emma Stevens            SCA            14.8

 

Intermediate girls 1,500 metre

Cassidy Langley            CEC            0:05:26

Mary Catherine Thompson            DJHG            0:05:42

Sarah MacInnes            TJ            0:05:51

Meghan Chisholm            DJHG                        0:05:59

Olivia MacDonald            DJHG                        0:06:00

Olivia Giffin            SCA            0:06:04

Andrea McQuillan            CEC            0:06:06

Karley Brooking            HE            0:06:14

Kaitlyn Norman            HE            0:06:18

Annie Maltby            DJHG                        0:06:41

 

Intermediate girls 400 metre

Jasleen Singh            CEC            0:01:06

Shea Lynn Callaghan            CEC            0:01:08

Chantal Hamilton            CEC            0:01:09

Brooke Densmore            CCJH                        0:01:10

Emma Stevens            SCA            0:01:10

Kayleh MacIntyre            DJHG            0:01:10

Kim Duggan            CEC            0:01:11

Olivia Giffin            SCA            0:01:12

Alea Power            CCJH            0:01:14

Karley Brooking            HE            0:01:14

 

Intermediate girls high jump

Jackie McClelland            B'HILL            1.3           

Sarah MacRitchie            CEC            1.3           

Katrina Levi            LSK            1.3           

Meagan McNutt            B'HILL            1.25           

Emma MacIntyre            HE            1.1           

 

Intermediate girls 80-metre hurdles

Jackie McClelland            B'HILL            13.8

Adree Lynds            SCA            15.9

Chantal Hamilton            CEC            16.1

Latisha Reynolds            TJ            16.7

Abby Boutlier            CEC            17

Alexandra Jackson            CEC            17.2

Cheltyn Morgan            CEC            17.3

Kelly MacLellean            B'HILL            18.7

Kaitlyn Norman            HE            19.4

Krista Leahy            HE            19.7

 

Intermediate girls shot put

Samantha Strickland            CEC            9.69           

Sarah Colburne            B'HILL            7.94           

Justine Grace            DJHG                        7.82           

Madison Munro            CCJH            7.67           

Erin Pugsley            CEC            7.53           

Caitlyn McCavour            CEC            7.48           

Jessica Bartlett            CEC            6.98           

Abby Boutlier            CEC            6.55           

Emilie Burris            SCA            6.43           

Katrina Levi            LSK            6.29           

 

Intermediate girls triple jump

Jackie McClelland            B'HILL            9.22           

Janelle Pick            HN            8.59           

Claire Matheson            TJ            8.08           

Kayla MacNutt            B'HILL            7.81           

Megan McNutt            B'HILL            7.52           

Maria Wood            CEC            7.52           

Aidan Wallebach            HN            7.35           

 

Junior boys 100 metre

Riley MacKinnon            B'HILL            12.8

stephen keefe            STANDR            12.9

Noah Archald            RED            13.1

patrick aquino            STANDR            13.2

Dale Sheppard            SCA            13.2

Adam Taylor            MUSQ            13.3

Lucas Holman            B'HILL            13.3

Jeff Johnson            CCJH                        13.4

Sam Petrie            TJ            13.4

Chan Lim            CCJH            13.6

 

Junior boys 1,500 metre

Devyn Gillis            STANDR            0:04:57

Harrison Callaghan            ETRU            0:05:10

Oliver Cunningham            STANDR            0:05:11

Trent Lynds            SCA            0:05:13

Colin Gillis            STANDR            0:05:15

Andrew Machielsen            STANDR            0:05:15

Avery Senz            REC            0:05:17

Declan Watson            TJ            0:05:18

Brennan Beal            CCJH                        0:05:19

Coleman Porter            CCJH            0:05:20

 

Junior boys 400 metre

Lucas Holman            B'HILL            0:01:03

Dale Sheppard            SCA            0:01:05

Jeff Johnson            CCJH            0:01:05

Trent Lynds            SCA            0:01:05

Rylie Jennings            CCJH            0:01:06

Adam Taylor            MUSQ            0:01:06

Avery Senz            REC            0:01:07

Luke Ferguson            CCJH            0:01:08

Jarrett Ward            REC            0:01:08

Brandon Archald            CCJH            0:01:09

 

Junior boys discus

Drew Erskine            TJ            39.96           

Gregory McCarthy            TJ            31.86           

Josh Whidden            RED            27.44           

Ryan Strickland            B'HILL            26.99           

Andrew Gson            TJ            26.75           

Skylar Geldart            B'HILL            25.93           

Roman Sack            REC            25.5           

Nick ZSCAeile            CCJH            24.95           

Riley Hudson            STANDR            24.31           

Hayden MacKenzie            REC            22.04           

 

Junior boys 100-metre hurdles

Andreas Forester            B'HILL            16.6

Tristan Ross            TJ            17.7

Sam Petrie            TJ            18.9

Chris Fitzgerald            B'HILL            19.2

Brody Morrisey            RED            19.9

Cameron Graham            RED            20

Tyler Seward            REC            20.5

Stephen Fitzgerald            RED            20.6

Colton Beach            REC            20.7

Adam Lamb            REC            20.8

 

Junior boys javelin

Colten Beach-Worr            REC            38.64           

Tristan Ross            TJ            32.99           

Brennan Beal            CCJH            32.31           

Skylar Geldart            B'HILL            31.79           

Roman Sack            REC            31.3           

Josh Whidden            RED            28.95           

Alan Roberts            TJ            28.38           

Josh Gamblin            CCJH                        28.32           

Marco Vogel            RED            27.41           

Greg Routledge            RED            25.62

 

Junior boys long jump

Tristan Ross            TJ            4.9           

Andreas Forester            B'HILL            4.89           

Lucas Holman            B'HILL            4.85           

Crehton Jewkes            STANDR            3.95           

Zach Julliusson            REC            3.85           

Jevan McNutt            RED            3.83           

Harrison Callaghan            ETRU            3.83           

Colten Beach-Worr            REC            3.77           

Jacob Baker            MUSQ            3.77           

Stephen Fitzgerald            RED            3.75

 

 

Junior girls 100 metre

daryl umlah            REC            13.9

Megan Johnson            B'HILL            14.1

Karlee Burgess            SCA            14.3

Megan Murphy            B'HILL            14.4

Olivia Cullip            TJ            14.4

amanda isenor            MUSQ            14.4

nicole morrison            REC            14.5

Olivia Wolter-Cook            SCA            14.5

Allison Whooten            CCJH            14.6

Cassidy Gallagher            CCJH            14.6

 

Junior girls 1,500 metre

Hana Marmura            STANDR            0:05:46

Courtney MacDonald            STANDR            0:05:56

Molly Flynn            STANDR            0:06:01

Olivia MacPhee            CCJH                        0:06:02

Kirsten Tate            STANDR            0:06:03

MacKenzie Stewart            CCJH            0:06:04

Traveen Singh            TJ            0:06:06

Madalyn Hgins            MUSQ            0:06:09

Allison Ellis            TJ            0:06:14

Alyssa Dykeman            TJ            0:06:15

 

Junior girls 400 metre

Olivia Cullip            TJ            0:01:09

Karlee Burgess            SCA            0:01:10

Janine Marshall            TJ            0:01:12

Kelly Canton            CCJH            0:01:12

Caralena Tracey            STANDR            0:01:13

Olivia Wolter-Cook            SCA            0:01:13

Zoe Francis            TJ            0:01:15

Courtney Short            CCJH            0:01:16

Sydney Miller            CCJH            0:01:16

Cassidy Sponagle            STANDR            0:01:17

 

Junior girls high jump

Hayley Duykers            SCA            140           

Brooke MacLean            B'HILL            136           

Aliah Wilson            CCJH            130           

Brittany Pettrew            B'HILL            130           

Thalia Moors            ETRU            130           

Hannah Rushton            RED            130           

Riley MacEachern            TJ            125           

Daryl Umlah            REC            125           

Arden Keys            RED            125           

Rachel VanGestel            CCJH            125           

Alyssa Dykeman            TJ            125           

Amanda Isenor            MUSQ            125

 

Junior girls 80-metre hurdles

daryl umlah            REC            15.4

colleen matheson            B'HILL            15.7

Hannah Rushton            RED            15.9

Shannon O'Connor            RED            16.3

shanalee johnson            B'HILL            16.4

Mary MacLean            RED            17.2

Katie Henner            RED            17.2

miranda macconnell            B'HILL            17.3

Hillary Cox            WC            17.5

Michelle James            TJ            17.7

 

Junior girls shot put

Brandi Bell            B'HILL            7.42           

Mikaela Plichie            B'HILL            7.3           

Kathryn Gilbert            RED            7.26           

Jessie Colborne            RED            7.03           

Amanda Burns            B'HILL            6.78           

Jamie Worsheck            CCJH            6.77           

Sophie Bastarache            ETRU            6.77           

Megan Wynn            CCJH            6.19           

Amanda Isenor            MUSQ            5.84           

Liza Dawe Hines            REC            5.48

 

Junior girls triple jump

Brooke Maclean            B'HILL            8.56           

Pae Umlah            REC            7.9           

Britnay Pettens            B'HILL            7.72           

Brooklyn Greek            REC            7.72           

Marissa Carter            B'HILL            7.66           

Madalyn Hgins            MUSQ            7.61           

Amanda Isenor            MUSQ            7.57           

Arden Keys            RED            7.25           

Daryl Umlah            REC            7.21           

Janessa Rathgeber            RED            7.21           

 

 

Senior boys 100 metre

Chad Samson            CEC            11.5

Shawn Wrht            CEC            11.7

Cameron Doucette            DJHG            12.1

Mitch George            DJHG            12.3

Alexander Kline            HE            12.4

Hardy Callaghan            CEC            12.4

Luke MacLean            CEC            12.4

Theoren Hebb            HE            12.5

Blake Isenor            MUSQ            12.9

Dylan Henley            MUSQ            13.3

 

Senior boys 1,500 metre

Nick Wood            CEC            0:04:31

Bryden Tate            DJHG            0:04:36

Brandon MacDonald            DJHG                        0:04:38

Patrick Marlow            DJHG                        0:04:40

Riley Giffin            SCA                        0:04:52

Ben Lambourne            DJHG                        0:05:00

Ryan Thompson            DJHG                        0:05:04

Jonathan Crouse            SCA                        0:05:06

Drew McNutt            SCA                        0:05:15

Stephen Vanier            CEC                        5;16.0

 

Senior boys 400 metre

Matt Waterman            CEC            53.9

Tyler D'Arcy            CEC            55.3

Mitch George            DJHG            58.4

Cameron Doucette            DJHG            58.6

Ben Lambourne            DJHG            0:01:00

Alexander Kline            HE            0:01:02

Theoren Hebb            HE            0:01:03

Jared Carnes-Arsenault            MUSQ            0:01:08

Alexander Bates            MUSQ            0:01:09

 

 

Senior boys discus

Peter Millman            CEC            46.89           

Nathan Burris            CEC            40.13           

Robert Kennedy            CEC            35.33           

Greg Hingley            CEC            33.13           

Dylan Brophy            DJHG                        26.92           

Darren Ehler            DJHG                        26.58           

Ray Knht            CEC            25.99           

Blake MacInnis            DJHG                        22.93           

Aaron Kelly            DJHG                        22.34           

Talon MacPhee            HN            19.33           

 

Senior boys 100-metre hurdles

Daniel McLeod            CEC            15.5

Luke MacLean            CEC            17.5

Lincoln Watson            CEC            17.5

Randy Singer            HE            18.7

Jared Carnes-Arsenault            MUSQ            21.3

 

Senior boys javelin

Ben  Fraser            CEC            49.34           

Peter Millman            CEC            43.66           

Darren Ehler            DJHG            39.79           

Aaron Kelly            DJHG                        37.9           

Nathan Burris            CEC            33.8     &nb

Geographic location: Colchester-East, Hants, Brooklyn

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments