Track athletes compete at districts

Staff ~ The Amherst Citizen
Send to a friend

Send this article to a friend.

Track athletes compete at districts

Oxford -

The following athletes who attend ORHS, PDHS, RHDH and ADHS finished with either gold, silver or bronze in the following events held last weekend in Oxford at the District Track and Field Championships.

Other schools at the track meet were: ARHS, E.B. Chandler, Springhill High School, Dr. J.H. Gillis, East Antigonish Academy and St. Andrew Junior High.
Oxford Regional High School
(Rank and time listed)
80-metre hurdles
Junior Girls
Megan Thompson (1) 17.0
Morgan Bishop (2) 17.2
100 metre
Junior Girls
Megan Thompson (2) 14.20
Senior Boys
Ryan Wilson (3) 12.3
200 metre
Junior Girls
Amy Stevens (1) 31.0
Megan Thompson (3) 31.4
400 metre
Junior Girls
Amy Stevens (3) 1:15.8
Junior Boys
Mitchell Richard (1) 1:01.4
800 metre
Junior Boys
Mitchell Richard (2) 2.22
Senior Boys
Brett Mattinson (1) 2.10
1500 metre
Senior Girls
Karen Brookins (1) 5:36
Senior Boys (1) 4:39
3000 metre
Karen Brookins (2) 13:32
4x100 metre relays
Junior Boys (2) 58.5
Intermediate Girls (2) 1:00.2
Shot put
Junior Girls
Mallory Thompson (3) 6.94
Intermediate Girls
Stephanie McLaughlin (2) 6.89
Intermediate Boys
Milton King (1) 11.20
Senior Girls
Brooke Gordon (2) 6.53
Field events
(Place and distance in metres)
Discus
Junior Boys
Daniel Bragg (3) 20.57
Intermediate Girls
Stephanie McLaughlin (1) 21.54
Intermediate Boys
Milton King (2) 26.74
Josh Dorn (3) 26.21
Javelin
Junior Girls
Savannah Davis (2) 16.35
Chelsea Miller (3) 15.41
Junior Boys
Daniel Bragg (2) 26.33
Mitchell Richard (3) 24.39
Intermediate Girls
Stephanie Mclaughlin (1) 24.02
Intermediate Boys
Josh Dorn (3) 30.98
Senior Boys
Nick Dormeidy (2) 37.80
High Jump
Senior Boys
Ryan Wilson (2) 1.45
Long Jump
Junior Girls
Megan Thompson (2) 3.72
Intermediate Girls
Nicole Cotton (1) 4.27
Allie Bishop (2) 4.25
Senior Boys (2) Ryan Wilson
Triple Jump
Intermediate Girls
Nicole Cotton (1) 9.13
Allie Bishop (2) 8.91
Intermediate Boys
Ryan Hatchard (2) 11.22
Pugwash District High School
Track Events
(Rank and time listed)
80-metre hurdles
Junior Girls
Jasmine Allen (2) 17.1
Intermediate Girls
Taylor White (2) 16.1
Senior Girls
Vicki Brumwell (2) 15.5
4x100-metre relay
Senior Girls (2) 1:01.4
4x400-metre relay
Senior Girls (2) 5:33.1
Field Events
(Rank and distance listed)
Javelin
Senior Girls
Jordan Stewart (1) 19.25
High Jump
Junior Girls
Jasmine Allen (3) 1.30
Intermediate Girls
Taylor White (1) 1.57
Jessica Allen (2) 1.30
Intermediate Boys
Blaine Reid (1) 1.60
Josh Froebe (3) 1.45
Triple Jump
Jasmine Allen (2) 8.13
River Hebert District High
Field Events
(Rank and distance listed)
Shot put
Junior Boys
Brandon McLellan (1) 8.56
Discus
Junior boys
Brandon McLellan (2) 20.95
Javelin
Brandon McLellan (1) 29.59
Advocate District High School
Track Events
(Rank and time listed)
100 metre
Intermediate Girls
Meggie Spicer (3) 14.9
200 metre
Intermediate Girls
Meggie Spicer (2) 31.1
Field Events
(Rank and distance listed)
Intermediate Girls
Meggie Spicer (1) 6.99.

Organizations: Springhill High School, East Antigonish Academy

Geographic location: Oxford, Pugwash District, River Hebert District

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments