Track and field athletes advance to regionals

Staff ~ The Amherst Daily News
Send to a friend

Send this article to a friend.

OXFORD - The following Senior Amherst, Springhill, Oxford, Advocate and Pugwash students will advance to the Northumberland regional high school track and field championships in Truro on Friday and Saturday, based on their results at the district championships this past weekend at Northumberland Athletic Park.
Other schools at the event were East Antigonish and Dr. J.H. Gillis.
Senior results
Track
4x100 metres
Boys
ARHS finished first with a time of 51.99.
PDHS finished second with a time of 1:01.44
Girls
ARHS finished first with a time of 58.86
100 metres
Boys
Justin Capon SHS (2) 12.40
Ryan Wilson ORHS (3) 12.47
Richard Hope ARHS (4) 12.56
Bryce Clothier PDHS (5) 12.62
Ryan Wilson ARHS (7) 12.81
Josh Coleman ARHS (9) 30.03
Girls
Tina Leggett ARHS (1) 14.44
Laura Conrad ARHS (2) 14.81
Justine Landry ARHS (3) 15.07
Bobbie Weeks PDHS (5) 15.96
100-metre hurdles
Boys
Kevin Lepage ARHS (1) 19.40
80-metre hurdles
Girls
Laura Conrad ARHS (1) 15.00
Vicki Brumwell PDHS (2) 15.5
200 metres
Boys
Josh Coleman ARHS (2) 25.90
Justin Capon SHS (3) 25.97
Richard Hope ARHS (4) 26.28
Jared Gogan ARHS (7) 28.03
Ryan Wilson ARHS (8) 28.30
Girls
Tina Leggett ARHS (1) 29.91
Laura Conrad ARHS (2) 30.09
Krista White ARHS (3) 30.88
Justine Landry ARHS (4) 31.03
4x400 metre relay
ARHS Boys (1) 4:09.63
ARHS Girls (1) 5:02.53
PDHS Girls (2) 5:33.12
400 metres
Boys
Brandon Weir ARHS (1) 1:00.09
Josh Coleman ARHS (2) 1:03.20
Ryan Wilson ARHS (3) 1:04.20
Charlie Elliot PDHS (4) 1:04.25
Daniel Spicer ADHS (6) 1:09.60
Girls
Justine Landry ARHS (1) 1:11.20
Krista White ARHS (2) 1:13.10
Ashley Grace PDHS (4) 1:29.00
800 metres
Boys
Brett Mattinson ORHS (1) 2:10
Brandon Weir ARHS (3) 2:17
Charlie Elliot PDHS (6) 2:33
Girls
Sam Landry ARHS (4) 3:08
Kim Nix PDHS (5) 3:27
1,500 metres
Boys
Brett Mattinson ORHS (1) 4:39
Brandon Weir ARHS (4) 5:07
Josh Kennedy PDHS (6) 5:41
Girls
Karen Brookins ORHS (1) 5:36
Sam Landry ARHS (5) 6:50
Kim Nix PDHS (7) 7:36
3,000 metres
Girls
Karen Brookins ORHS (2) 13:32
Field events
(place and distance in metres)
High jump
Boys
Kevin Lepage ARHS (1) 1.65
Ryan Wilson ORHS (2) 1.45
Girls
Justine Landry ARHS (1) 1.20
Long jump
Boys
Justin Capon SHS (1) 5.70
Ryan Wilson ORHS (2) 5.22
Richard Hope ARHS (3) 5.09
Kevin Lepage ARHS (4) 4.83
Adam Clarkson ARHS (6) 4.77
Girls
Tina Leggett ARHS (1) 4.12
Krista White ARHS (3) 3.59
Amanda Millard SHS (5) 3.33
Triple jump
Boys
Richard Hope ARHS (1) 11.05
Kevin Lepage ARHS (2) 9.22
Girls
Tina Leggett ARHS (2) 8.42
Krista White ARHS (3) 8.26
Laura Conrad ARHS (4) 8.21
Sam Landry ARHS (5) 6.97
Brook Gordon ORHS (6) 6.90
Amanda Millard SHS (7) 6.66
Discus
Boys
David Deegan ARHS (1) 37.18
Greg Curtis ARHS (2) 32.97
Nick Dormiedy ORHS (5) 23.26
C.J. Curtis ARHS (7) 20.20
Girls
Sam Landry ARHS (3) 15.14
Jordan Stewart PDHS (4) 15.02
Shot put
Boys
Ryan Wilson ARHS (2) 10.47
Greg Curtis ARHS (4) 9.20
C.J. Curtis ARHS (5) 8.38
Daniel Spicer ADHS (6) 7.59
Girls
Brooke Gordon ORHS (2) 6.53
Jordan Stewart PDHS ((4) 6.10
Sam Landry ARHS (5) 5.06
Javelin
Boys
Josh Coleman ARHS (1) 39.07
Nick Dormiedey ORHS (2) 37.80
Greg Curtis ARHS (3) 32.76
David Deegan ARHS (4) 30.24
C.J. Curtis ARHS (5) 24.31
Charlie Elliot PDHS (6) 22.55
Girls
Jordan Stewart PDHS (1) 19.25

••• Intermediate and junior results will be published Tuesday and Wednesday.






Geographic location: OXFORD, Pugwash, Northumberland Truro Northumberland Athletic Park

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments