Track and field athletes advance to regionals

Staff ~ The Amherst Daily News
Send to a friend

Send this article to a friend.

OXFORD - The following intermediate athletes finished with the top three times and distances for schools within the immediate area - ARHS, E.B. Chandler, Springhill, Oxford, Advocate and Pugwash - during the Cumberland district track and field championships Friday and Saturday at Northumberland Athletic Park in Oxford.
Other schools participating in the intermediate age group were East Antigonish, Dr. J.H. Gillis and St. Mary's Academy.
Track events
(Rank and time listed)
Boys
ARHS (1) 50.12
Girls
ARHS (1) 59.50
ORHS (2) 1:00.25
SHS (4) 1:06.57
100 metres
Boys
Sammy Mohammad ARHS (1) 12.22
Greg Gilroy ARHS (2) 12.37
Luke Warner ARHS (3) 12.59
Girls
Nicola Sperry ARHS (2) 14.75
Meggie Spicer ADHS (3) 14.91
Leah Patterson ARHS (4) 15.21
100-metre hurdles
Boys
Greg Gilroy ARHS (1) 17.00
JC Chenard E.B.CH (2) 22.4
Devin Smith SHS (3) 27.70
80-metre hurdles
Girls
Nicola Sperry ARHS (1) 16.00
Taylor White PDHS (2) 16.1
Kathryn Hillier (3) 17.00
200 metres
Boys
Sammy Mohamad ARHS (1) 25.15
Greg Gilroy ARHS (2) 26.15
Luke Warner ARHS (3) 26.81
Girls
Nicola Sperry ARHS (1) 30.96
Meggie Spicer ADHS (2) 31.91
Rachel MacDonald ARHS (3) 31.28
4x400-metre relay
Boys
ARHS (1) 4:08.23
Girls
ARHS (2) 5:08.93
400 metres
Boys
Luke Warner ARHS (1) 1:00
Greg Gilrey ARHS (2) 1:03
John Pyke ARHS (4) 1:03.5
Girls
Leah Patterson ARHS (4) 1:19.2
Maddy Lafreniere ARHS (5) 1:21.21
Kathryn Hillier (7) 1:25.7
800 metres
Boys
Mickey Comeau ARHS (7) 2:35
Jonathon MacDonald ARHS (8) 2:41
Patrick Gogan (9) ARHS 2:44
Girls
Katelyn Peters ARHS (3) 2:44.81
Maddy Lafreniere ARHS (6) 3:07
1,500 metres
Boys
Mickey Comeau ARHS (6) 5:14
Jarrett Collins ARHS (8) 5:34
Owen Canton ARHS (9) 5:36
Girls
Katelyn Peters ARHS (1) 5:46.28
Meggie Spicer ADHS (7) 6:13.65
Rachel Gamblin ARHS (8) 7:52.65
3,000 metres
Boys
Mickey Comeau ARHS (6) 11:25.90
Patrick Gogan ARHS (7) 12:14.43
Jonathan MacDonald (8) 12:15.62
Girls
Katelyn Peters ARHS (5) 13:21.00
Rachel Gamblin ARHS (8) 16:30.76
Colleen Keagan ARHS (9)
16: 38.79
Field events
(Place and distance in metres)
High jump
Boys
Blaine Reid PDHS (1) 1.60
Jarrett Collins ARHS (2) 1.55
Josh Froebe PDHS (3) 1.45
Girls
Taylor White PDHS (1) 1.57
Jessica Allen PDHS (2) 1.30
Rachel MacDonald ARHS (3) 1.15
Long jump
Boys
Sammy Mohamad ARHS (1) 5.87
Owen Canton ARHS (2) 5.22
Jarrett Collins ARHS (3) 5.15
Girls
Nicole Cotton ORHS (1) 4.27
Allie Bishop ORHS (2) 4.25
Leah Peterson ARHS (3) 3.96
Triple jump
Boys
Sammy Mohamad ARHS (1) 12.33
Ryan Hatchard ORHS (2) 11.22
Jarrett Collins ARHS (3) 11.14
Girls
Nicole Cotton ORHS (1) 9.13
Allie Bishop ORHS (2) 8.91
Rachel MacDonald ARHS (3)
8.76
Discus
Boys
Milton King ORHS (2) 26.74
Josh Dorn ORHS (3) 26.21
John Pyke ARHS (4) 24.54
Girls
Stephanie McLaughlin ORHS (1) 21.54
Amelia Gouchie ARHS (2) 19.58
Paige Black ORHS (4) 19.00
Shot put
Boys
Milton King ORHS (1) 11.20
Dylan Rushton ARHS (2) 10.21
Josh Dorn ORHS (4) ORHS 9.57
Girls
Meggie Spicer ADHS (1) 6.99
Stephanie McLaughlin ORHS (2) 6.89
Kendra Kinnear ARHS (3) 6.88
Javelin
Boys
Dylan Rushton ARHS (1) 40.82
Josh Dorn ORHS (3) 30.98
Brad Elliot (4) 29.21
Girls
Stephanie McLaughlin ORHS (1) 24.02
Kendra Kinnear ARHS (2) 22.47
Trisha Thompson SHS (3) 21.17

Junior results will be published Wednesday.






Organizations: Owen Canton

Geographic location: OXFORD, Pugwash, Northumberland Athletic Park Mary

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments