High school track and field athletes compete at provincials

Amherst Daily News
Send to a friend

Send this article to a friend.

ARHS athlete, Stephen Belyea, seen here running with his ARHS teammates, finished first in the senior boys triple jump at the provincial championship. Also finishing first was Paige Lewis in the senior girls 80-metre hurdles, and Josh Sperry in the junior boys 100-metre hurdles and the junior boys triple jump. 

DARTMOUTH – Cumberland County athletes competed in the 2013 Nova Scotia Schools Athletic Federation Provincial Championships this weekend at the Beazley Field in Dartmouth.

Schools competing at the provincials were: Amherst Regional High School, Springhill High School, Oxford Regional Education Centre, Pugwash District High School, Advocate District High School and E.B. Chandler Junior High School.

Team results are as follows:

Senior Team – ARHS finished 8th in the province

Junior Team – E.B. Chandler finished 18th in the province, Advocate finished 20th in the province, Oxford finished 20th in the province, and Pugwash finished 22nd in the province.

Division results are as follows:

ARHS finished 3rd in Division 2, finishing behind Central Kings and Dr. JH Gillis.

Pugwash finished 3rd in Division 4, and Oxford finished 6th in Division 4.

Individual results are as follows:

SENIOR BOYS

4x100-metres relay

ARHS – 3rd in 45.32

100-metres

Stephen Belyea – 4th in 11.33 (ARHS)

High Jump

Nick Stevens – 11th at 1.70 (PDHS)

Long Jump

Stephen Belyea – 4th at 6.24 (ARHS)

Nick Stevens – 10th at 5.60 (PDHS)

Triple Jump

Stephen Belyea – 1st at 13.54 (ARHS)

Shot Put

Kirk Jessome – 16th at 8.92 (ARHS)

Discus

Matt McCrossin – 11th at 26.63 (ARHS)

Javelin

Jacob Ward – 14th at 31.55 (ARHS)

SENIOR GIRLS

4x100-metre relay

ARHS – 5th in 53.19

80-metre hurdles

Paige Lewis – 1st in 12.71 (ARHS)

High Jump

Jasmine Allen – 5th at 1.45 (PDHS)

Long Jump

Megan Proctor – 9th at 4.47 (ARHS)

Jasmine Allen – 15th at 4.15 (PDHS)

INTERMEDIATE BOYS

4x100-metre relay

ARHS – 6th in 48.47

High Jump

Jordan Boyd – 2nd at 1.73 (PDHS)

Caleb Pye – 11th at 1.55 (PDHS)

Long Jump

Drew Skidmore – 10th at 5.11 (OREC)

Triple Jump

Drew Skidmore – 11th at 10.64 (OREC)

Discus

Spencer Richard – 14th at 24.20 (OREC)

Javelin

Logan Dowe – 3rd at 42.57 (AHRS)

INTERMEDIATE GIRLS

4x400-metres

ARHS – 7th in 4:39.97

800-metres

Reaghan Collins – 12th in 2:38.40 (ARHS)

3000-metres

Reaghan Collins – 10th in 12.07 (ARHS)

High Jump

Hannah Clarke – 11th at 1.35 (ARHS)

Long Jump

Kennedy Petten – 11th at 4.07 (OREC)

Tori Harrison – 12th at 3.97 (SHS)

Justina Crowder – 14th at 3.73 (ARHS)

Triple Jump

Kennedy Petten – 11th at 9.45 (OREC)

Shot Put

Adele Mansour – 13th at 7.22 (ARHS)

Discus

Ashley O’Brien – 8th at 20.71 (OREC)

Sarah Foster – 9th at 20.61 (PDHS)

JUNIOR BOYS

4x100-metre relay

E.B. Chandler – 8th in 52.42

100-metre hurdles

Josh Sperry – 1st in 15.97 (EBC)

High Jump

Jamie Gould – 12th at 1.30 (EBC)

Long Jump

Josh Sperry – 10th at 4.64 (EBC)

Tristan McEachern – 15th at 4.13 (EBC)

Triple Jump

Josh Sperry – 1st in 11.27 (EBC)

JUNIOR GIRLS

80-metre-hurdles

Natasha Gullens – 8th in 14.42 (PDHS)

400-metre

Taylor Mattinson – 4th in 1:05.96 (OREC)

1500-metre

Marina Flaim – 4th in 5:15.41 (OREC)

3000-metre

Marina Flaim – 2nd in 11:23.79 (OREC)

High Jump

Issy Purdy – 16 at 1.25 (EBC)

Long Jump

Gabby Fraser – 4th at 4.35 (ADHS)

Triple Jump

Gabby Fraser – 2nd at 10.05 (ADHS)

Denver Fraser – 3rd at 10.02 (ADHS)

Bethany Warwick – 12 at 8.68 (OREC)

Shot Put

Libby Falkenham – 7th at 8.74 (OREC)

All results from: nssaf.ednet.ns.ca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizations: EBC

Geographic location: Oxford, Pugwash District, DARTMOUTH Cumberland County

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments