ARHS Distric track and field championship results

Amherst Daily News
Send to a friend

Send this article to a friend.

ARHS hurdler, Paige Lewis, finished in first place in the senior girls 80-metre hurdles over the weekend at the Northumberland District championships in Stellarton.

STELLARTON – High school athletes competed at Nova Scotia School Athletic Federation Northumberland District Track and Field Championships last weekend in Stellarton.

Results from the Amherst Regional High School track events are as follows.

The top eight times advance to the Regional championships in Stellarton.

E.B. Chandler Junior High School Results will appear in Thursday’s edition of the Amherst Daily News.

Athletes from Cumberland County competing at the event were from Amherst Regional High School, E.B. Chandler Junior High School, Springhill High School, Oxford Regional Education Centre, Advocate District High School, River Hebert District High School and Pugwash District High School

Pictou County schools participating at the districts were New Glasgow High School, North Nova Education Centre, Northumberland Regional High School and East Pictou Middle School.

AMHERST REGIONAL HIGH SCHOOL:

TRACK EVENTS

(Rank and Final Time listed)

4x100 metres

Senior Boys – Second in 47.6

Intermediate Boys – Second in 48.2

Intermediate Girls – Second in 57.2

4x400 metres

Senior Boys (ARHS 2) – Second in 3:58.6

Senior Boys (ARHS 1) – Third in 4:16.8

Intermediate Boys – First in 3:54.5

Intermediate Girls – First in 4:49.2

80-metre Hurdles

Senior Girls

Paige Lewis – First in 13.1

Kathryn Hillier – Fourth in 16.3

Intermediate Girls

Claire MacCormick – Third in 18.3

100-metre Hurdles

Jason Morse – First in 17.7

Brandon Metz – Third in 18.5

Jarrett Leach – Sixth in 19.3

Chris Hill – Eighth in 19.7

100 metres

Senior Boys

Logan Smith – Fifth in 11.7

Shaddy Mohamad – Sixth in 11.7

Owen Canton – Eighth in 12.0

Intermediate Boys

Stephen Belyea – First in 11.2

Brandon Metz – Eighth in 12.2

Intermediate Girls

Megan Proctor – Second in 13.4

Danielle Young – Third in 13.5

Junior Girls

Miah Tooley – Fourth in 13.4

200 metres

Senior Boys

Shaddy Mohamad – Fourth in 24.6

Marcel Amirault – Sixth in 25.3

Senior Girls

Paige Lewis – Fourth in 27.9

Intermediate Boys

Adrian Van Vulpen – Fifth in 27.4

Intermediate Girls

Sadie Jacobs-Peters – Sixth in 30.9

Hannah Clarke – Seventh in 31.2

Junior Girls

Miah Tooley – Fourth in 29.2

400 metres

Senior Boys

Marcel Amirault – Sixth in 58.5

Logan Smith – Seventh in 1:03.3

Senior Girls

Paige Lewis – Second in 1:04.0

Intermediate Boys

Adrian Van Vulpen – Second in 58.3

Intermediate Girls

Danielle Young – Second in 1:08.9

Reaghan Collins – Third in 1:09.8

Sadie Jacobs-Peters – Sixth in 1:15.6

Hannah Clarke – Seventh in 1:16.4

Jessica Kay – Eighth in 1:23.2

Junior Girls

Miah Tooley – First in 1:08.5

800 metres

Intermediate Boys

Sam Morgan – Fourth in 2:37

Chris Hill – Sixth in 2:41

Nick Rushton – Eighth in 2:49

Intermediate Girls

Reaghan Collins – Second in 2:44

Adele Mansour – Eighth in 3:02

1500 metres

Senior Boys

Nick George – Eighth in 6:13

Senior Girls

Paige Lewis – Third in 5:55

Intermediate Boys

Tyler Landry – First in 4:39

Robert Lafreniere – Fifth in 5:13

Willie Legere – Sixth in 5:16

Sam Morgan – Eighth in 5:27

Intermediate Girls

Reaghan Collins – First in 5:37

Katelyn Macneil – Sixth in 6:31

Junior Girls

Alexa Thompson – Seventh in 6:23

3000 metres

Intermediate Boys

Robert Lafreniere – Third in 10:54

Chris Hill – Sixth in 11:47

Intermediate Girls

Reaghan Collins – Second in 12:03

Junior Girls

Alexa Thompson – Seventh in 13:58

 

FIELD EVENTS

Rank and final distance and height listed in metres.

Shot put

Senior Boys

David Manuele – First at 9.64

Christian Sinclair – Third at 9.34

Nicholas Chapman – Fifth at 8.78

Intermediate Boys

Kirk Jessome – Second at 9.35

Thomas Keagan – Fifth at 8.12

Intermediate Girls

Emily Arsenault – Four at 6.78

Adele Mansour – Sixth at 6.71

Discus

Senior Boys

David Manuele – First at 28.40

Nicholas Chapman – Second at 27.40

Logan Smith – Sixth at 24.67

Christian Sinclair – Eighth at 21.88

Intermediate Boys

Thomas Keagan – Fifth at 23.43

Intermediate Girls

Emily Arsenault – Fifth at 18.65

Patty Deane – Eighth at 16.13

Javelin

Senior Boys

Nicholas Chapman – Fifth at 33.84

Logan Smith – Sixth at 31.74

Marcel Amirault – Eighth at 30.11

Intermediate Boys

Thomas Keagan – Third at 36.24

Adrian Van Vulpen – Fifth at 30.40

Intermediate Girls

Emily Arsenault – Fourth at 20.76

High Jump

Senior Boys

Jacob Ward – First at 1.70

Jaret Collins – Second at 1.60

Remi Collet – Sixth at 1.55

Aaron Jean – Seventh at 1.45

Intermediate Boys

Joseph Lafreniere – Eighth at 1.40

Intermediate Girls

Hannah Clarke – Third at 1.35

Evan Neugebauer – Fourth at 1.20

Long Jump

Senior Boys

Jaret Collins – Fifth at 5.30

Jacob Ward – Seventh at 5.29

Shaddy Mohamad – Eighth at 5.26

Senior Girls

Paige Lewis – Fifth at 4.19

Intermediate Boys

Stephen Belyea – First at 5.82

Brandon Metz – Fifth at 5.10

Jason Morse – Sixth at 5.07

Intermediate Girls

Megan Proctor – First at 4.44

Danielle Young – Second at 4.33

Katelyn MacNeil – Eighth at 3.89

Triple Jump

Senior Girls

Paige Lewis – Third at 9.19

Intermediate Boys

Stephen Belyea – First at 11.85

Jarrett Leach – Fourth at 9.63

Willie Legere – Seventh at 8.32

Intermediate Girls

Danielle Young – First at 9.77

Adele Mansour – Eighth at 8.17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments