Is it expensive to eat healthy?

Andrew
Andrew Wagstaff
Send to a friend

Send this article to a friend.

Buying healthy food may seem expensive to some, but Sharon Robinson has yet to see a big difference. Whatever the cost, she said the payoff has made it worthwhile.

I feel better all over, so maybe its worth it to pay that little bit extra, she said.

Is it expensive to eat healthy?

Buying healthy food may seem expensive to some, but Sharon Robinson has yet to see a big difference. Whatever the cost, she said the payoff has made it worthwhile.

I feel better all over, so maybe its worth it to pay that little bit extra, she said.

While the price looks higher on some items, she said its not as bad as you think because a lot of the products will last longer than others you might find on the shelf.

For example, the large bottle of olive oil she bought for $10 will last much longer than the Becel light she used to buy.

It would be nice if everything was a little cheaper, but youre not buying as much junk either so I think it all works out, said Robinson. I think once you start feeling so good, and realize the difference it all makes, its not as much of an issue.

Some healthier choices cost more, and others appear to, but there are also two different ways to save money by eating healthier, according to Simply For Life consultant Lonney Bezzina.

Junk food like ice cream and chocolate bars is expensive, he explained, and cutting back on that will result in savings. But a healthy meal plan will also see you buy a lot of foods in bulk, preparing meals ahead of time and portioning the foods to make less waste.

It lasts longer, and it balances out because youre not eating as much junk food, said Bezzina. So you end up spending the same or a little less, plus youre eating healthier, and thats the bottom line a healthier family.

awagstaff@amherstdaily.com

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments